English | پنج شنبه, ۱۰ خرداد , ۱۴۰۳

ایران سومین تولیدکننده گردو در جهان / ارزآوری ۳۵ میلیون دلاری صادرات گردو

مدیر کل دفتر امور میوه های سردسیری و خشک وزارت جهاد کشاورزی از تدوین برنامه ۱۰ ساله برای اصلاح باغ های گردو با هدف افزایش کیفیت و عملکرد این محصول خبر داد.
مهندس رمضان رویین تن گفت : در برنامه ای ۱۰ ساله باغ های گردو با هدف افزایش کیفیت و عملکرد از دو تن به حداقل پنج تن در هکتار اصلاح می شود.
وی اضافه کرد:اصلاح باغ های موجود از طریق سرشاخه کاری و پیوند زنی درختان با ارقام پرمحصول، با کیفیت و مقاوم به سرما صورت می گیرد.
رویین تن گفت: برای این اقدام از ارقام برتر داخلی و خارجی استفاده خواهد شد.
مدیر کل دفتر امور میوه های سردسیری و خشک معاونت امور باغبانی ، مدیریت تغذیه باغ ها،مدیریت آفات و آبیاری، تهیه و تامین ماشین آلات جدید در مراحل داشت، برداشت، حمل و نقل و صنایع و آموزش یافته های تحقیقاتی به بهره برداران را از دیگر برنامه ها برای اصلاح باغ های گردو برشمرد.
وی ادامه داد: علاوه بر این موارد، احداث باغ های مدرن گردو با ارقام برتر در سطح ۴۰ هزار هکتار را برنامه ریزی کرده ایم و در این توسعه، باغ های گردو جایگزین باغ ها و محصولات غیر اقتصادی و غیر مقاوم به تنش های محیطی می شود.
مدیر کل دفتر امور میوه های سردسیری و خشک معاونت امور باغبانی، هزینه اصلاح باغ های گردو از طریق سرشاخه کاری و پیوند زنی درختان را چهار تا پنج میلیون تومان در هکتار عنوان کرد.
وی با بیان این که ایران رتبه سوم جهانی به لحاظ تولید و سطح زیر کشت گردو را دارد، اذعان داشت: سطح کشت این محصول در ایران ۱۵۳ هزار هکتار است که ۱۱۰ هزار هکتار آن بارور است.
رویین تن افزود: یکی از مزایای ما در سال های آینده باردهی ۴۳ هزار هکتار باغ های نابارور است که جزو باغ های مدرن و پر محصول هستند.
وی میزان تولید گردو در کشور را نزدیک به ۲۳۰ هزار تن عنوان کرد.
این مقام مسوول با اشاره به این که سطح زیر کشت گردو در دنیا ۱٫۲میلیون هکتار است، تصریح کرد: از این سطح نزدیک به یک میلیون هکتار بارور است و میزان تولید آن نیز ۳ میلیون و ۴۰۰ هزار تن است.
وی ادامه داد: چین با ۵۰ درصد تولید، رتبه نخست و آمریکا رتبه دوم جهانی را به خود اختصاص داده اند.
رویین تن عملکرد تولید جهانی گردو را ۳۴۰۰ کیلوگرم در هکتار و عملکرد تولید در ایران را ۲ هزار کیلوگرم در هکتار عنوان کرد.

طراحی سایت توسط فراکارانت